Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

10 września obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W związku z tym zapytaliśmy Was i sami też przypominamy jak jej udzielać. Przeczytaj, nigdy nie wiesz kiedy ta wiedza może Ci się przydać... w domu i poza nim

- Nagła sytuacja, wymagająca udzielenia pierwszej pomocy potrzebującemu jest często bardzo stresująca. Najważniejsze jest jednak, by szybko opanować strach, wyciszyć emocje i przystąpić do działania, bo przecież chodzi o najcenniejsze dobro jakim jest ludzkie życie - mówi lek. Mariusz Pacałowski, dyrektor merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED. - Nie bój się, że zrobisz coś źle. Możesz uratować komuś życie i niech to będzie Twoją największą motywacją. Uwierz, że umiesz pomóc! Jak udzielić pierwszej pomocy?

1. Sprawdź bezpieczeństwo otoczenia.

2. Wezwij pomoc.

3. Nie czekaj – działaj! Sprawdź funkcje życiowe poszkodowanego.

4. Odchyl głowę.

5. Rozpocznij reanimację: 30 uciśnięć klatki na 2 wdechy. Jeśli pomocy udzielasz bez oddechów to powinieneś uciskać klatkę piersiową cały czas - około 100 uciśnięć na minutę.

Przy udzielaniu pomocy przyda ci się zmiennik. Sam możesz nie poradzić sobie z uciskaniem w takim tempie. To męcząca procedura, a by była skuteczna za każdym razem musi być wykonywana dokładnie, w odpowiednim miejscu i na głębokość około 5 cm

6. Ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.

"Twoje ręce mogą uratować życie"

Stoimy w kolejce do okienka w urzędzie. Nagle osoba przed nami upada. Pierwszą naszą reakcją powinna być próba ocucenia. Spróbuj nawiązać kontakt Chwytamy osobę za barki, potrząsamy nią lekko i próbujemy nawiązać kontakt - pytamy: Co się stało? Jak ma pan/pani na imię? Jeśli osoba nie reaguje to głośno wołamy o pomoc. - Sami odwracamy poszkodowanego na plecy, a następnie udrażniamy jego drogi oddechowe, wykonując odgięcie głowy do tyłu i uniesienie żuchwy - instruuje Arkadiusz Krejczy, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - Umieszczamy jedną rękę na czole poszkodowanego i delikatnie odginamy jego głowę. Opuszki palców drugiej ręki umieszczamy na żuchwie poszkodowanego, a następnie unosimy ją w celu udrożnienia dróg oddechowych.

Czytaj więcej: gs24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account