Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niewydolność serca to jeden z największych problemów współczesnej medycyny. Jak się przed nią chronić?

Niewydolność serca to zespół bardzo poważnych objawów wynikających z niedostatecznego przepływu krwi przez poszczególne narządy, a co za tym idzie - z niedostarczenia im odpowiednich ilości tlenu i substancji odżywczych. Pierwotna przyczyna tych problemów leży jednak w uszkodzeniu mięśnia sercowego, stąd zresztą nazwa.

Groźniejsza od raka?

Niewydolność serca to jedyne schorzenie kardiologiczne, w którym liczba chorych w ostatnich latach wzrasta. W Polsce choroba dotyka ok. 700 tys. osób, w Europie - 15 milionów. Pamiętać też trzeba, że jest to wciąż choroba z bardzo złym rokowaniem - cechuje się dużą śmiertelnością, większą od wielu nowotworów, np. raka piersi czy raka prostaty (połowa pacjentów z niewydolnością serca umiera w ciągu czterech lat od rozpoznania choroby).

Co dzieje się z naszym organizmem, gdy serce staje się niewydolne?

Gama możliwych objawów jest dość szeroka. Mogą to być omdlenia, zasłabnięcia, gorsza sprawność intelektualna (krew gorzej przepływa przez tętnice szyjne i przez mózg). Gdy mniej krwi przepływa przez tętnice wieńcowe, mogą nasilać się bóle w klatce piersiowej, gdy mniej przez mięśnie - pojawia się zmęczenie. Inne potencjalne symptomy to duszność, uczucie pełności, bóle brzucha, zaburzenie łaknienia i pragnienia.

Niewydolność serca może być wynikiem każdego uszkodzenia mięśnia serca, jednak w aż 70 proc. przypadków jej przyczyną jest choroba wieńcowa. Kolejne 10 proc. to kardiomiopatie, pozostałe zaś to: nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, uszkodzenie zastawek, wrodzone wady serca i zakażenie zastawek serca lub mięśnia sercowego.

Lista czynników ryzyka rozwoju niewydolności serca nie powinna nikogo dziwić, w zasadzie pokrywa się z listą czynników ryzyka obecną we wszystkich innych poważnych schorzeniach układu krążenia. Będą to więc głównie: palenie papierosów, podwyższone wartości cholesterolu, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca.

Najczęściej mamy do czynienia z niewydolnością przewlekłą, która jest konsekwencją istniejących wcześniej i nieleczonych chorób. Czasami jednak choroba może rozwinąć się błyskawicznie - na przykład w zawale.

Czytaj więcej: zdrowie.gazeta.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account