Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Publiczne stacje pogotowia ratunkowego w Wielkopolsce konsolidują się przed rozpisaniem przez NFZ konkursu na ratownictwo medyczne, w celu stawienia czoła prywatnemu rywalowi. W konkursie po raz pierwszy wystartuje tylko jedno publiczne pogotowie - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Koninie.

W związku z podziałem Wielkopolski na pięć dużych rejonów operacyjnych Fundusz ogłosi nie 31, a jedynie pięć konkursów. WSPR w Koninie złoży dokumenty we wszystkich pięciu. Jeśli wygra - zatrudni inne publiczne pogotowia jako podwykonawców.

Leszek Wojtasiak, wicemarszałek wielkopolski odpowiedzialny za ochronę zdrowia wyjaśnia, że chodzi o to, aby pogotowia należące do samorządów nie walczyły pomiędzy sobą o kontrakty: ich celem jest obecnie konkurencyjność wobec prywatnych firm.

 

Najpoważniejszym rywalem będzie i tym razem duńska spółka Falck Medycyna, działająca na polskim rynku od 20 lat. Falck zawarł w br. w Polsce 7 umów na ratownictwo medyczne.

Wiosną ub. r. 32 senatorów Platformy Obywatelskiej oraz jeden senator niezrzeszony podpisali się pod listem do premiera Donalda Tuska, aby ratownictwo medyczne - zgodnie z nazwą ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - pozostało Państwowym Ratownictwem Medycznym - przypomina Gazeta Wyborcza i przytacza zapowiedź marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, że PSL wystąpi o zmianę ustawy.

”Trudno uwierzyć, że w kraju Unii Europejskiej w XXI wieku, można publicznie zagrozić porządkowi prawnemu i zasadom wolnego rynku” - odpowiedziała po ubiegłorocznym proteście Związku Zawodowego Pracowników Służb Ratowniczych w Łodzi prezes Falck Medycyna Katarzyna Czajka.

Jej zdaniem, w każdej dziedzinie życia społecznego konkurencja może przynieść poprawę jakości usług, obniżenie kosztów, lepszy sprzęt i wyposażenie. Odpowiadając na żądania związkowców dotyczące przywrócenia państwowego monopolu w ratownictwie medycznym zauważyła, że warto przypomnieć sobie co się działo w okresie, kiedy tej konkurencji nie było.

W podobnym tonie wypowiedział się Jerzy Gryglewicz, cytowany przez Gazetę Wyborczą ekspert ochrony zdrowia, wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W jego ocenie konkurencja nie jest niczym złym, a prywatne firmy wymuszają na państwowym pogotowiu podnoszenie jakości usług. Dzięki temu wygrywa pacjent.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

ww61
-1 #1 ww61 2012-09-04 08:07
Zgadzam się z panem Jerzym.Wygrać ma pacjent.
Zgłoś administratorowi
Darth Vader
-1 #2 Darth Vader 2012-09-04 08:17
Varius Manx widział "orła cień". Wielkopolska dostrzegła cień duńskiego sokoła...
Zgłoś administratorowi
shire
-2 #3 shire 2012-09-04 10:48
Bardzo dobra idea. Oby się sprawdziła.
Dla Falcka nie ma miejsca w Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Nasi południowi sąsiedzi już to zrozumieli.
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
0 #4 marcin1975rm 2012-09-04 12:21
Ratownictwo Medyczne ma być państwowe przez wielkie "P"
Zgłoś administratorowi
ww61
-1 #5 ww61 2012-09-04 19:58
Czy między dwoma słowami przez wielkie P publiczne a państwowe jest różnica?Wydaje mi się że jest a ratownictwo jest publiczne tak jak szpitale,które nim zawiadują.A tak przy okazji Wojewódzka Stacja w Szczecinie jest państwowa czy publiczna?Lubię jak temat nazywa się po imieniu
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
-2 #6 marcin1975rm 2012-09-04 21:03
Szpitale nie zawiadują ratownictwem. Szpital może co najwyżej posiadać w swych strukturach zespoły RM.
Zgłoś administratorowi
ww61
-1 #7 ww61 2012-09-04 21:59
Czy możesz mi Marcin powiedzieć dlaczego chcesz coś powiedzieć nie mówiąc nic?
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
0 #8 marcin1975rm 2012-09-05 07:41
Ja tylko staram się delikatnie zwrócić uwagę, że zdarza Ci się czasem mijać z prawdą. Pamiętaj, że czytają to także niezorientowani i mogą odnieść wrażenie, że jest zupełnie inaczej niż jest w rzeczywistości.
Zgłoś administratorowi
ww61
-1 #9 ww61 2012-09-05 09:58
A ja głupi myślałem,że moimi przełożonymi i dyrektorem są ludzie pracujący w firmie,która mi płaci.Widać tobie płaci Ministerstwo Zdrowia poprzez komórkę Ratownictwa Medycznego NFZ.Oj kolego,w sumie co mam się tobie dziwić.Atmosfer a w pracy ma wpływ na nasze zachowania
Zgłoś administratorowi
shire
-9 #10 shire 2012-09-05 13:16
Cytuję ww61:
A ja głupi myślałem (...)

Ty kolego nie myśl tyle, bo głupim (co sam stwierdzasz) jak jesteś tak umrzesz. Po prostu nie mijaj się z prawdą jak powiedział Marcin.
Zgłoś administratorowi
ww61
+2 #11 ww61 2012-09-05 14:17
Shire jak zwykle miły i stronniczy.Co się stało,że nie nazwałeś mnie idiotą bo to w sumie ty nim mnie mianowałeś?Może spróbujesz ocenić siebie bo innych oceniać to twoja specjalność kolego...
Zgłoś administratorowi
shire
-10 #12 shire 2012-09-05 18:18
Cytuję ww61:
Shire jak zwykle miły i stronniczy.Co się stało,że nie nazwałeś mnie idiotą bo to w sumie ty nim mnie mianowałeś?


Kolego ww61, jakoś nie widzę bym Cię mianował idiotą w swojej wypowiedzi, więc skończ już te insynuacje. Po prostu nie potrafisz zrozumieć pewnych rzeczy.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account