Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podczas przyjęcia na izbę przyjęć Nowego Szpitala w Świeciu, pacjenci są oznaczani opaską o określonej barwie, zależnej od stopnia obrażeń.

Nie życzymy nikomu wizyty na pogotowiu ratunkowym, ale jeśli już do tego dojdzie, każdy powinien wiedzieć, że nie obowiązuje tam standardowa kolejka albo system numeryczny, jak w przychodniach.

Pierwszeństwo w szpitalu mają najbardziej potrzebujący i tak było od zawsze, tyle, że nie wszyscy pacjenci się z tym zgadzali. - Ktoś czekał na wejście do gabinetu i miał pretensje, gdy nagle przyjęto przed nim inną osobę - mówi Aleksandra Ratkowska, specjalista ds. marketingu Nowego Szpitala w Świeciu.

To dlatego, że ratownictwo medyczne rządzi się innymi prawami. W związku z tym w Nowym Szpitalu w Świeciu została właśnie wdrożona nowa procedura, sprawdzona już na świecie.
Mowa o "triage”, systemie kolorowych opasek, segregujących pacjentów w zależności od stopnia obrażeń, rodzaju zachorowań i rokowań na przeżycie.
Podział w poczekalni

Kolor czerwony oznacza zagrożenie życia - pomoc udzielana jest natychmiast. Pilnie, bo w ciągu 10 minut trzeba się zająć pacjentem, który ma na ręku opaskę pomarańczową. Kolor żółty oznacza pomoc w przedziale 30 - 60 minut. Do dwóch godzin poradę uzyskają osoby z opaską zieloną. Ostatni kolor to niebieski, który oznacza, że lekarz musi się zająć chorym przed upływem czterech godzin. - To podział ogólny - dodaje Ratkowska. - Obowiązuje jeszcze szczegółowy, z rozpoznaniami, rodzajami zachorowań, rozpisanymi na odrębnych tablicach. Oba wywiesiliśmy w poczekalni izby przyjęć.

Segregację pacjentów na pogotowiu w Świeciu, gdzie najwięcej oczekiwało dotąd 15 osób, powierza się tylko wykwalifikowanej pielęgniarce, z co najmniej pięcioletnim stażem pracy. - W związku z wprowadzeniem "triage”, cały personel medyczny przechodzi szereg wewnętrznych szkoleń - podkreśla Aleksandra Ratkowska. - Prowadzone są one zarówno przez kadrę średniego szczebla, jak i lekarzy.

 

Źródło: pomorska.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Darth Vader
-4 #1 Darth Vader 2012-11-22 10:51
Segregację pacjentów na pogotowiu w Świeciu... powierza się tylko wykwalifikowane j pielęgniarce
Wzruszyłem się qrwa do łez :cry:
Zgłoś administratorowi
netze
+2 #2 netze 2012-11-22 16:03
Ech, głowa boli, - kolejna spychoterapia.
A jak nieoczekiwanie umrze pacjent z kolorem niebieskim???? wówczas starym zwyczajem lekarz powie, -: ja go nie badałem, widocznie niedouczony ratownik źle określił stan pacjenta, ja o tym nic nie wiem. :-* 8) 8)
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
0 #3 marcin1975rm 2012-11-22 16:06
To nie wypali. Trzeba uświadomić pacjentom co to takiego NPL.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account