Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zanim powstały pierwsze jednostki pogotowia, do nagłych zdarzeń wzywani byli najbliżsi lekarze lub samochód czy wóz, aby przetransportować chorego do szpitala. Pierwsza karetka w Poznaniu pojawiła się w 1928 r.

Gazeta Wyborcza przypomina historię powstania pogotowia ratunkowego: w 1881 r. w pożarze Ringteatru w w Wiedniu setki ludzi zostało rannych, poparzonych i podtrutych, a blisko 400 zginęło. To właśnie ta katastrofa była przyczynkiem do powstania pierwszego w Europie pogotowia ratunkowego. Założono je właśnie w Wiedniu w 1883 r.
Osiem lat później, w 1891 r. w Krakowie, na terenie zaboru austriackiego zorganizowana została pierwsza jednostka pogotowia na ziemiach polskich. Kolejne powstały w Warszawie, Łodzi i Lwowie. Poznań na pierwszą "publiczną" karetkę musiał czekać znacznie dłużej - do 1928 roku.

Co prawa już rok wcześniej rozpoczęło działanie Nocne Pogotowie Lekarskie, ale jego pomoc była odpłatna. W efekcie na wezwanie mogli sobie pozwolić jedynie majętni mieszkańcy Poznania. "Nocne Pogotowie" nie miało też karetki sanitarnej.

Więcej: www.gazeta.pl

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account