Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zespół z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej zwyciężył w zakończonych wczoraj (10 maja) w Katowicach V Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. W zawodach brało udział 18 trzyosobowych zespołów. Drużyny musiały zmierzyć się z sześcioma zadaniami.

Pierwszym zadaniem był symulowany wypadek  w wytwórni wody mineralnej, gdzie doszło do rozszczelnienia instalacji z dwutlenkiem węgla. W środku przebywało 9 osób. Zadaniem zawodników było przeprowadzenie segregacji medycznej  i udzielenie pomocy  poszkodowanym. Oceniany był  również poziom współpracy zespołu  z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej obecnymi na miejscu zdarzenia  oraz wykorzystanie jednostek PSP do pomocy - niezbędnej ze względu na znaczną liczbę poszkodowanych. W ocenie wielu zespołów  było to najtrudniejsze zadanie zawodów.

Fot. Podczas V Ogólnopolskich Zawodów Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym

- Nie spodziewaliśmy się takiego scenariusza.  To zadanie wymagało innego podejścia do pacjentów niż w standardowym triażu  - przyznała Beata Kołder z ATH. Dodaje, że w uczelni trudno ćwiczyć schematy postępowania na miejscu zdarzenia masowego.
Trzy z sześciu zadań zawodnicy wykonywali w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: zespoły musiały udzielić pomocy młodemu mężczyźnie, który trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy po zasłabnięciu w dyskotece,  rozpoznać zespół dziecka maltretowanego u sześciolatka z urazem ręki oraz przeprowadzić reanimację krążeniowo-oddechową u pacjenta transportowanego karetką z poradni.

-Scenariusze zadań opierają się na zdarzeniach, które każdy ratownik medyczny na pewno spotka w swojej pracy. Dla uczestników takie zawody to doskonała okazja by sprawdzić, jak poradziliby sobie w realnej sytuacji” – mówi prof. Hanna Misiołek, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SUM.
Zawodnicy musieli udzielić również pomocy  pieszemu potrąconemu przez samochód oraz świadkowi zdarzenia skarżącemu się na ból brzucha. Kolejny scenariusz zakładał wypadek na ściance wspinaczkowej. Mężczyzna w wyniku upadku z dużej wysokości doznał urazu kręgosłupa.

- Zadania bardzo ciekawie przygotowane i perfekcyjnie zgrane z wytycznymi ALS, EPLS i ITLS. Tego się uczyliśmy przez  trzy lata z tym zespołem i dzięki temu  udało nam się wygrać – mówił odbierając nagrodę opiekun grupy ATH Michał Ćwiertnia.
II miejsce zajął zespół z Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego, a III Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
- Poziom przygotowania zawodników był wysoki, w wielu przypadkach dorównywał zespołom ratownictwa medycznego działającym w systemie- ocenił główny sędzia zawodów dr  Arkadiusz Niczyporuk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  - widać jeszcze brak dostatecznej praktyki, ale przygotowanie teoretyczne było na bardzo dobrym poziomie.

Mistrzostwa odbywają się od pięciu lat. W tym roku organizatorem był  Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, gdyż to właśnie studenci tej uczelni zwyciężyli w ubiegłorocznych zmaganiach. Współorganizatorem została Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Uczelnia organizująca zawody nie brała udziału w rywalizacji.

Agata Kalafarska
Rzecznik prasowy
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
w Katowicach

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account