Ratuj i jedź

Więcej
2009/10/05 18:42 #2437 przez dyspozytor
Ratuj i jedź was created by dyspozytor
Witam,

Od kilku dni czytamy i słuchamy w mediach o "rzekomej" rewolucji w pogotowiu ( chodziło o kierowców w Zakopanem, informowaliśmy o tym w serwisie ). Teraz dodatkowo TVN Fakty zamieszcza taką informację:

" Zakopane alarmuje - zwalniają kierowców karetek pogotowia. Argument to oszczędność. Jeśli za kierownicą karetki siądzie ratownik będzie taniej. Pytanie tylko, czy aby nie za cenę życia. Kto będzie reanimował pacjenta w drodze, jeśli ratownik będzie miał ręce na kierownicy? Sam lekarz nie wystarczy."

Źródło: tvn24.pl

Taka jest właśnie świadomość naszego społeczeństwa na temat naszego Systemu Ratownictwa Medycznego :blink: :blink: :blink:
Pozdrawiam


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/10/05 18:59 #2438 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic O:Ratuj i jedź
Skoro zdecydowana większość kierowców, nie bacząc na niedogodności związane z koniecznością łączenia nauki z pracą, potrafiła się zmobilizować i podnieść swoje kwalifikacje zdobywając dyplom ratownika medycznego w imię jakich idei i wartości mamy promować i hołubić tych, którzy nie mieli zamiaru sprostać wymogom ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym? Ustawa weszła w życie 01.01.2007r, jednak dużo wcześniej było wiadomo, że nadejdzie taki dzień kiedy dla osób bez wykształcenia medycznego zabraknie miejsc w zespołach ratownictwa medycznego. I ten dzień nadszedł. I obudzili się niektórzy z ręką w nocniku zrażeni perspektywą utraty ciepłej posadki. Ale pretensje można mieć tylko do siebie. Ewentualnie do tych, którzy obiecywali nietykalność po emeryturkę...

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/10/06 10:31 #2441 przez mangus
Replied by mangus on topic O:Ratuj i jedź
W większości muszę się zgodzić z przedmówcą - chcociaż mój sądny dzień nadejdzie za 104 dni (egzamin). Oczywiście dużo racji jest w tym że winni są sami kierowcy - starzy kierowcy z ogromnym starzem. Problem jak mi się wydaje nie dotyczy tych młodych. Ujmując sprawę po ludzku - cóz mają zrobić ludzie którym do emeryturki zostało raptem kilka lat - powiedzmy 3 lub 4? Jasne - można powiedzieć - a co mnie to obchodzi - tyle że my kiedyś też możemy się znaleźć w tak dyskomfortowej sytuacji.
Z praktycznego zaś punktu widzenia - i tu chyba wiekszość się ze mną zgodzi - dwuosobowe zespoły wyjazdowe to raczej poroniony pomysł.
Pozdrawiam.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/10/06 13:08 #2443 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic O:Ratuj i jedź
Mogę się mylić ale kierowców, którym pozostało 3-4 lata do emerytury zwolnić już chyba nie można. Tak zwana ochrona przedemerytalna. Dwuosobowe zespoły? A dlaczego nie? W zdecydowanej większości przypadków radzą sobie dobrze jeśli nie doskonale. Problemem może być jedynie ich ilość (zbyt mała) ale na pewno nie jakość. Zawsze chyba lepsze trzy zespoły dwuosobowe niż dwa trzyosobowe. Potrzebujesz wsparcia? Przyjeżdża kolejny zespół i jest Was czterech a nie trzech B)

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/10/06 15:13 #2444 przez ricko1st
Replied by ricko1st on topic O:Ratuj i jedź
Witam!
Niestety nie mogę zgodzić się z "marcinem1975rm".
Dlaczego?Już wyjaśniam.
Otóż twierdzenie,że w razie potrzeby wezwie drugi dwuosobowy zespół i będzie ich czterech jest delikatnie mówiąc nie najlepszym podejściem do sprawy.
marcin1975rm co zrobisz jak będziesz 30km od najbliższego zespołu, masz pacjenta z NZK, a na dokładkę dojazd do miejsca zdarzenia jest w stylu: przewodnik czekał 3km wcześniej i prowadził Cię"... prosto,koło kapliczki w lewo, za tym polem ziemniaków w prawo, i dalej prosto,koło tego dużego drzewa w lewo do góry....itd" jeszcze kilka takich perełek prowadzących do domu i żaden,powtórzę żaden GPS Ci nie pomoże, a czas ucieka i cały czas jest Was TYLKO dwóch !!
Ewentualny trzeci członek zespołu ( kierowca) mógłby w tym czasie popilotować przez radiostację wezwane "posiłki".
Celowo nie wspominam o ewentualnej konieczności przetransportowania nieprzytomnego do oddalonego o jakieś 100 czy 200 m. ambulansu i fakcie,że niema nikogo do pomocy ( przewodnik "ulotnił się" widząc co się dzieje, a obecna przy Was rodzina nie dość,że przyjmuje postawę roszczeniową i odmawiają jakiejkolwiek pomocy tłumacząc to problemami zdrowotnymi.
Opisany przykład wziąłem " z życia ", i oby na nikogo to nie trafiło.
Wiem co piszę bo mam przyjemność pracować akurat w takim terenie.
"Starzy" pogotowiaccy wyjadacze przechodzili dobrą szkołę poznawania terenu, jeżdżąc najpierw karetkami tzw wizytowymi, później transportowymi, a dopiero po kilku latach wchodzili na karetki wyjazdowe ( lekarskie ).
Dlatego niezbyt fortunnym pomysłem jest posadzenie za kierownicę ambulansu ludzi bez dobrej znajomości terenu.
Nie piszę tego w celu umniejszania umiejętności jazdy młodych kierowców czy ich znajomości ratowniczego fachu.
Zaznaczę jeszcze raz, że jest to moje zdanie i chętnie podyskutuję jeszcze o tym.
Pozdrawiam.

Najlepsi niech będą przygotowani na najgorsze !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/10/07 10:06 #2450 przez mangus
Replied by mangus on topic O:Ratuj i jedź
Witam!
Oj Panowie - o ile sobie rzypominam, to temat kierowców w pogotowiu jest już wałkowany od kilku lat i dalej stoimy w miejscu tylko czas leci. Można by po raz kolejny wymieniać wszystkie za i przeciw, a i tak będziecie mieli swoje zdanie - zresztą tak jak i ja.
Ricko1dst nasz kolega marcin1975rm należy do tak zwanych "gorących głów" - młody jest to i wyrywny - z czasem ochłonie.
marcin1975rm kolega ricko1st to "stara gwardia" on patrzy od praktycznej strony.
Jak nic konflikt pokoleń, więc proszę więcej wyrozumiałości względem siebie.
Bez urazy - pozdrawiam.

mangus
[color=]Śmierć stabilizuje stan pacjenta[/color]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.157 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account