Naczelna Izba Lekarska zajęła stanowisko w sprawie rozszerzenia kompetencji ratowników medycznych pracujących na izbach wytrzeźwień. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich proponuje, by przejęli oni obowiązki i odpowiedzialność lekarzy, których brakuje w tego typu placówkach.
Krzysztof Olkowicz – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich – zaproponował, by osoby zatrute alkoholem, które trafiły do izby wytrzeźwień, były badane przez ratownika medycznego. W ocenie samorządu, pacjent powinien zostać zbadany przez lekarza nawet dwukrotnie, na wypadek gdyby pojawiły się jakiekolwiek zmiany stanu zdrowia somatycznego i psychicznego.
NIL dodaje, że ratownik medyczny nie może w pełni przejąć obowiązków i odpowiedzialności lekarza. To on powinien dokonać rozpoznania i stwierdzić czy objawy występujące u nietrzeźwego są wynikiem zatrucia alkoholowego, a także wykluczyć inne ewentualności. Jak czytamy w oświadczeniu, „ratownicy medyczni powołani są do rozpoznawania nagłego stanu zagrożenia życia i doraźnej pomocy osobom w takim stanie – wykonywania czynności reanimacyjnych oraz transportu chorych do odpowiednich placówek szpitalnych”.
Czytaj więcej: pulsmedycyny.pl
