Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tylko dwa województwa w kraju obsługiwane są przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe całodobowo. Od lipca 2011 r. 24 godziny na dobę pracuje lotnicze pogotowie na Mazowszu. Od połowy stycznia tego roku przez całą noc latają również służby medyczne z Małopolski - poinformował Przeglad.olkuski.pl

Wolbromski radny, zarazem dyrektor medyczny LPR lek. med. Zbigniew Żyła poinformował, że Wolbrom, jako jedyna w Polsce gmina ma szanse uzyskać jeszcze lepszy dostęp do usług „medikoptera”. Wystarczy w każdej wsi wyznaczyć gminne lądowisko, które zaakceptują lotnicy, a pacjenci będą zabierani prawie spod domu.

- Decyzja o zwiększeniu zakresu lotów załóg HEMS z Krakowa do usług całodobowych przełoży się na zwiększenie dostępności lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, które będą mogły być dysponowane do nagłych zachorowań, wypadków komunikacyjnych, zdarzeń o charakterze masowym, a także do realizacji pilnych transportów międzyszpitalnych również w godzinach nocnych, co dotąd było niemożliwe – tłumaczy doktor Żyła.

Aby można było przyspieszyć proces udzielania świadczeń medycznych w przypadkach wymagających szybkiej interwencji za pomocą medycznego śmigłowca w terenie konieczne jest wyznaczenie i przygotowanie tzw. gminnych miejsc lądowania. Na terenie gminy Wolbrom dotychczas wyznaczone były dwa takie doraźne lądowiska – na targowisku, którego piloci nie lubią z powodu zagrożeń wynikających z możliwości wciągnięcia do maszyn fruwających tam często śmieci, np. plastikowych opakowań i na stadionie Przeboju przy ośrodku zdrowia.  Ostatnio doktor Żyła poinformował, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę sieć poszerzyć o dodatkowe miejsca wydzielone w każdej wsi gminy Wolbrom.

Więcej: przeglad.olkuski.pl

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account