Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu rozpoczął się cykl szkoleń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jako pierwsi prawidłowego przeprowadzania resuscytacji, czy układania w tzw. pozycji bezpiecznej, uczyli się uczniowie Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. – Szkolenia są potrzebne, bo można komuś uratować życie – mówią uczniowie.

Projekt „Pierwsza pomoc przedmedyczna w szkołach powiatu olsztyńskiego” to wspólna inicjatywa olsztyńskiego starostwa oraz Szkoły Policealnej im. Zbigniewa Religi w Olsztynie, która szkoli profesjonalnych ratowników medycznych.

- Widzimy potrzebę szkolenia młodzieży, która może w przyszłości znaleźć się w sytuacjach kryzysowych wymagających zachowania zimnej krwi i profesjonalnego udzielenia pierwszej pomocy – mówi Zbigniew Załuski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w olsztyńskim starostwie.

Włącz tryb głośnomówiący

Projekt będzie polegał na zorganizowaniu sześciu szkoleń w sześciu ponadgimnazjalnych szkołach powiatu olsztyńskiego w Dobrym Mieście, Olsztynku, Biskupcu i Smolajnach. Nauczycielami młodzieży będą uczniowie drugich klas o specjalizacji „Ratownik medyczny” Szkoły Policealnej im. Zbigniewa Religi w Olsztynie. Pierwsze z 2-godzinnych szkoleń odbyło się w środę 24 października w Zespole Szkół w Dobrym Mieście. W szkolnej auli pojawiło się ośmiu młodych ratowników medycznych z fantomami, defibrylatorami i innym specjalistycznym sprzętem. Około 50 uczniów klas pierwszych ZS w Dobrym Mieście zapoznało się z praktycznymi wskazówkami na temat tego, co zrobić, gdy u osoby potrzebującej pomocy nie ma oddechu, gdy jest nieprzytomna, czy gdy ma obce ciało w środku. Ratownik Jakub Poświata przekazywał uczniom praktyczne wskazówki.
- Gdy udzielamy pierwszej pomocy warto położyć telefon z boku na ziemi i włączyć tryb głośnomówiący, co pozwoli nam zarówno na rozmowę z dyspozytorem pogotowia, jak i na udzielanie pomocy poszkodowanemu w tym samym czasie – mówił Jakub Poświata. – Takie szkolenia są ważne, bo wiele osób wciąż nie umie udzielić pierwszej pomocy lub po prostu się boi.

Człowiek łatwo zapomina

Po ogólnym pokazie przyszedł czas na ćwiczenia w mniejszych grupach na fantomach. Mimo że uczniowie mieli co nieco o pomocy przedmedycznej na zajęciach szkolnych „Edukacja dla bezpieczeństwa”, to widać było, że trochę pozapominali o podstawowych zasadach.

- Dobrze, że są takie szkolenia z profesjonalistami, bo człowiek łatwo zapomina, co i jak się powinno wykonywać – mówi Jakub Butkiewicz, uczeń ZS w Dobrym Mieście. – Trzeba utrwalać umiejętności i wiedzę w zakresie pierwszej pomocy.

W podobnym tonie wypowiadała się uczennica Gosia Zagrobelna. - Dobrze, że są takie zajęcia – mówi uczennica ZS w Dobrym Mieście. – Na pewno są potrzebne, bo można komuś uratować życie.

Andrzej Wonia, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście uważa, że możliwość skorzystania z pokazów specjalistów spowoduje skuteczniejszy odbiór ważnych informacji u uczniów.

- Na pewno wizyty ratowników w profesjonalnych strojach i ze specjalistycznym sprzętem bardziej zainteresują uczniów niż standardowe zajęcia szkolne – mówi Andrzej Wonia.
Kolejne szkolenia dla uczniów odbędą się w Zespole Szkół w Olsztynku. Cały cykl, który obejmie ponad 300 uczniów zakończy się w grudniu 2012. Kolejna tura szkoleń zaplanowana jest na wiosnę 2013 roku. Pomocy przedmedycznej będą się wtedy uczyć następni uczniowie tych samych szkół.

Źródło: informacja prasowa urzędu powiatowego w Olsztynie



Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

rybka434
-3 #1 rybka434 2012-10-26 22:38
"- Gdy udzielamy pierwszej pomocy warto położyć telefon z boku na ziemi i włączyć tryb głośnomówiący, co pozwoli nam zarówno na rozmowę z dyspozytorem pogotowia, jak i na udzielanie pomocy poszkodowanemu w tym samym czasie – mówił Jakub Poświata. " ciekawe, tylko jak przy np. RKO rozmawiać i licząc 30:2 ? tak tylko nasuwa mi się na myśl. Ale dobry chwyt ; > ; )
Zgłoś administratorowi
Okasz
0 #2 Okasz 2012-10-27 14:00
Nowe wytyczne mówią, że można ograniczyć się do samych uciśnięć, więc przeliczanie 30:2 staje się zbędne.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account